Začiatok školského roka

Desatoro pre rodičov

 1. Hovorte s dieťaťom o tom, čo sa v materskej škole robí a aké to tam je.

 2. Zvykajte dieťa na odlúčenie od vás.

 3. Veďte dieťa k samostatnosti.

 4. Dajte dieťaťu najavo, že rozumiete jeho prípadným obavám z nástupu do materskej

  školy...

 5. Keď ale bude dieťa plakať, buďte prívetiví, ale rozhodní.

 6. Dajte dieťaťu so sebou niečo dôverné.

 7. Splňte svoje sľuby.

 8. Urobte si jasno v tom ako prežívate nastávajúcu situáciu vy.

 9. Za pobyt v materskej škole nesľubujte dieťaťu vopred žiadnu odmenu.

 10. Porozprávajte sa s učiteľkou.

11. Hovorte s dieťaťom o tom, čo sa v materskej škole robí a aké to tam je.

 

Môžete si k tomu vziať rozprávkovú knižku alebo sa porozprávajte s dieťaťom, ktoré už do materskej školy chodí (s dieťaťom, ktoré do MŠ chodí rado, aby sa vaše dieťa nevystrašilo ak bude dieťa hovoriť zlé zážitky).Vyvarujte sa negatívnym opisom ako „počkaj tam ťa naučia poslúchať“,  „ tam sa s tebou nikto baviť nebude a nebude sa s tebou dohadovať „ a pod.

 1. Zvykajte dieťa na odlúčenie od vás.

  Pri odchode niekam kam dieťa so sebou nemôžete zobrať, láskyplne a s istotou mu povedzte, že odchádzate, ale dieťa pritom uistite, že sa vrátite. Dieťa potrebuje pocit, že sa na vás môže spoľahnúť. Veľkou chybou je, ak sa tajne vytratíte z domu. Dieťa sa cíti zradené a strach z odlúčenia sa iba prehlbuje.

 2. Veďte dieťa k samostatnosti

  Veďte dieťa k samostatnosti a zvlášť v hygiene, obliekaní a v jedle. Nebude zažívať zlé pocity spojené s tým, že bude jediné, ktoré si nevie obliecť nohavice alebo samo ísť na záchod.

 3. Dajte dieťaťu najavo, že rozumiete jeho prípadným obavám z nástupu do MŠ…

  ...ale uistite ho, že mu veríte a že to určite zvládne. Zvýšite tak sebadôveru dieťaťa. Keď má dieťa chodiť do materskej školy rado, musí k nej mať kladný vzťah. Z toho dôvodu nikdy sa nevyhrážajte dieťaťu so škôlkou ( dieťa predsa nemôže mať rado niečo, čo mu predkladáme ako trest ) – vyhnite sa vyhrážkam typu „ keď budeš zlostiť, tak ťa nechám v škôlke aj poobede alebo až do večera „.

 4. Keď ale bude dieťa plakať, buďte prívetiví, ale rozhodní.

  Rozlúčka s dieťaťom by sa nemala zbytočne preťahovať. Ale neodchádzajte od dieťaťa ani prirýchlo alebo tajne a ani v zlosti po hádke s dieťaťom.

 5. Dajte dieťaťu so sebou niečo dôverné.

  Dovoľte dieťaťu zobrať si obľúbenú hračku, plyšáka, šatku, knihu  a pod. ( nie ale predmety, ktoré do MŠ nepatria, ako sú mobily, peniaze, kľúče, vreckové nožíky, líčidlá a pod. )

 6. Splňte svoje sľuby.

  Ak sľúbite dieťaťu, že si preňho prídete na obed, mali by ste na obed prísť. Ak ale nie ste si istí, tak mu radšej nič nehovorte a po dohode s učiteľkou preň na obed prídete.

 7. Urobte si jasno v tom ako prežívate nastávajúcu situáciu vy.

  Deti dokážu veľmi citlivo poznať prejav strachu u rodičov. Platí tu to, že ak sa dokážete upokojiť vy, upokojí sa aj vaše dieťa. Ak máte strach z odlúčenia od dieťaťa a nie ste skutočne presvedčení o tom, že dieťa do MŠ chcete dať, tak by ste mali prehodnotiť nástup dieťaťa do materskej školy. Prípadne sa dohodnite, že dieťa bude vodiť ten, kto  s tým má menší problém.

 8. Za pobyt v materskej škole nesľubujte dieťaťu vopred žiadnu odmenu.

  Dieťa prežíva stres nielen z toho, že je v MŠ bez rodičov a zvyká si na nové prostredie, ale pridá sa k tomu aj strach z toho, že ak zlyhá odmenu potom nedostane. Samozrejme, že ak deň v MŠ prebehne v pohode bez problémov  nešetrite chválou a môžete to prípadne spolu doma osláviť zmrzlinou, alebo mu kúpte nejakú drobnosť. Materiálne odmeny by sa nemali stať pravidlom, pretože dieťa by si hračku alebo sladkosť vyžadovalo každý deň.

 9. Porozprávajte sa s učiteľkou.

Pohovorte si s učiteľkou o možnostiach adaptačného programu pre dieťa ešte pred nástupom do MŠ ak viete, že pobyt vášho dieťaťa v MŠ by bol problémom. Je možnosť zo začiatku ísť s dieťaťom do triedy, potom nechať dieťa hrať sa na dve hodiny a postupne ten čas zvyšovať.